گشایش هر در بسته ای به ید قدرت اوست، صحیفه سجادیه

روزی حضرت سلیمان(ع) در کنار دریا نشسته بود ،نگاهش به مورچه ای افتاد که دانه گندمی را با خود به طرف دریا حمل می کرد. سلیمان(ع)همچنان به او نگاه می کرد که دید او نزدیک نزدیک آب رسید در همان لحظه قورباغه ای سرش را از آب دریا بیرون آورد و دهانش را گشود ،مورچه به داخل دهان او وارد شد

و قورباغه به درون آب رفت .سلیمان مدتی در این مورد به فکر فرو رفت و شگفت زده به فکر می کرد ،ناگهان دید آن قورباغه سرش را از آب بیرون آورد و دهانش را گشود ، آن مورچه از دهان او بیرون آمد ، ولی دانه گندم را همراه خود نداشت .

سلیمان (ع ) آن مورچه را طلبید و سرگذشت او را پرسید .

مورچه گفت :ای پیامبر خدا در قعر این دریا سنگی تو خالی وجود دارد و کرمی در درون آن زندگی می کند .خداوند آن را در آن جا آفرید او نمی تواند از آن جا خارج شود و من روزی او را حمل می کنم . خداوند این قورباغه را مامور کرده مرا درون آب دریا بسوی آن کرم حمل کرده و ببرد .این قورباغه مرا به کنار سوراخی که در آن سنگ است می برد و دهانش را به درگاه آن سوراخ می گذارد من  از دهان او بیرون آمده و خود را به آن کرم می رسانم و دانه گندم را نزد او می گذارم و سپس باز می گرده و  به دهان همان قورباغه که درانتظار من است وارد می شوم او در میان آب شنا کرده مرا به بیرون آب دریا می آورد و دهانش را باز می کند و من از دهان او خارج می شوم . سلیمان به مورچه گفت :وقتی که دانه گندم را برای آن کرم می بری آیا سخنی از او شنیده ای ؟ مورچه گفت :آری او می گوید :

ای خدای که  قضا به قدرت تو جریان یافته و اشیاء بر وفق اراده تو روان شده‏ اند.

الهی :شیرینى احسان خود را به ما بچشان، و از نزد خود رحمت و گشایش آسان ارزانى دار.


  اللهم صل علی محمد وال محمد و عجل و فرجهم

 

 

 

/ 0 نظر / 8 بازدید